Lilia Henry’ego (Lilium henryi)

Opis: Efektowny gatunek rosnący w rozświetlonych słońcem lasach oraz zaroślach Środkowych Chin. Wysokie łodygi osiągające w optymalnych warunkach do 2 metrów wysokości pokryte są rzadko na całej długości wąsko lancetowatymi zielonymi liśćmi ułożonymi skrętolegle. Na szczytach pędów lilii Henry’ego w czerwcu i lipcu rozwijają się grona efektownych jasnopomarańczowych zwisających kwiatów pokrytych ciemniejszymi plamami oraz wyrostkami. Jedna dobrze zadomowiona roślina może wydać do 30 kwiatów na pędzie.
Uprawa i pielęgnacja: Ten gatunek rozwija się najlepiej w półcieniu na żyznej, próchnicznej, stale umiarkowanie wilgotnej glebie. Optymalny odczyn podłoża powinien być zbliżony do obojętnego lub lekko zasadowy. Lilia Henry’ego jest mrozoodporna, nie wymaga specjalnego okrycia na okres zimy.
Rozmnażanie: Przez siew nasion jeśli rośliny je zawiążą oraz oddzielanie cebul potomnych. Można także próbować swoich sił w rozmnażaniu z pojedynczych łusek oderwanych jesienią.
Choroby i szkodniki: Najgroźniejsze jest zalewane stanowisko podczas zimowego spoczynku oraz poskrzypka liliowa niszcząca liście.