Lilia drobna (Lilium pumilum)

Opis: Filigranowy ale za to bardzo dekoracyjny w czasie kwitnienia gatunek lilii spotykany w naturze na dużym obszarze Chin oraz Syberii. Wczesną wiosną z niewielkich białych cebul lilii drobnej rozwijają się delikatne pędy wysokości około 50 cm pokryte gęsto na całej długości wąskimi liśćmi. Na przełomie maja i czerwca na szczytach łodyg rozwija się do 30 sztuk niewielkich turbanowych kwiatów o pięknym koralowo czerwonym kolorze płatków. Jedna z najwcześniejszych lilii jakie można uprawiać w polskich ogrodach.
Uprawa i pielęgnacja: Rośliny dobrze rozwijają się na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne i ciepłe. Całkowicie mrozoodporna. Czasem lilia drobna bywa kapryśna i krótkowieczna lecz generalnie nie sprawia większych kłopotów w uprawie.
Rozmnażanie: Z nasion wysiewanych wczesną wiosną w pomieszczeniu.
Choroby i szkodniki: Zalewane podłoże w czasie zimy to najczęstszy powód zamierania cebul. Poskrzypki liliowe bardzo rzadko wybierają ten gatunek lilii jako miejsce żerowania.

L.pumillum