Krokus złoty (Crocus chrysanthus) 'Fuscotinctus’

Opis: syn. szafran złoty. Ta kwitnąca wiosną roślina bulwiasta jest odmianą pochodzącego z Turcji gatunku C. chrysanthus. Liście z białym paskiem pośrodku są dłuższe niż u gatunku. Kwiaty krokusa złotego są stosunkowo niewielkie, cytrynowożółte, na zewnętrznych płatkach mają brązowe żyłki przechodzące w mocno brązowe plamy u podstawy kielicha. Dorasta do wysokości 10 cm. Krokusy możemy sadzić pojedynczo lub w grupach, na rabatach, trawnikach lub w ogrodach skalnych. Nadają się do dekoracji wnętrz i sadzenia w pojemnikach.

Uprawa i pielęgnacja: Krokusy złote są u nas w pełni mrozoodporne. Wymagają suchych warunków w czasie letniego spoczynku. Po przekwitnięciu kwiatów nie należy ścinać liści bowiem w tym czasie nowo powstałe bulwki przybyszowe wokół zamierającej bulwy matecznej gromadzą cenne składniki odżywcze i zwiększają swoje rozmiary. Krokusy te sadzimy w pełnym słońcu, w przepuszczalnej, próchnicznej nawet jałowej glebie na głębokość 5-6 cm, w odstępach 5-10 cm.

Rozmnażanie: Przez odejmowanie bulwek przybyszowych po obumarciu liści i sadzenie ich na nowym miejscu. Najlepiej czynność tę wykonywać raz na kilka lat.

Szkodniki i choroby: Ptaki mogą uszkadzać kwiaty. Myszy polne, nornice rude i inne gryzonie ogryzają bulwy zwłaszcza świeżo posadzone. Krokusy atakowane bywają przez szarą pleśń.

Więcej: Szafran, krokusy – uprawa i pielęgnacja, sadzenie cebulek