Krokus wiosenny (Crocus vernus) ‘Pickwick’

Opis: syn. szafran wiosenny. Ta kwitnąca wiosną roślina bulwiasta jest odmianą popularnego w ogrodach gatunku o nazwie C . vernus. Dorasta do wysokości 10-12 cm. Znamiona słupka są duże, postrzępione, pomarańczowe lub żółte. Krokus ‘Pickwick’ ma blade, szarawobiałe kwiaty o zaokrąglonych płatkach, z ciemnofioletowymi paskami i purpurowymi podstawami. Otwierają się one rankiem, a zamykają o zmierzchu. Wąskie trawiaste liście mają białe, podłużne paski. Krokusy możemy sadzić pojedynczo lub w grupach, na rabatach, trawnikach lub w ogrodach skalnych. Nadają się do dekoracji wnętrz i sadzenia w pojemnikach.

Uprawa i pielęgnacja: Krokusy ‘Pickwick’ wytrzymują spadki temperatury powyżej 20 st. C. Wymagają suchych warunków w czasie letniego spoczynku. Po przekwitnięciu kwiatów nie należy ścinać liści bowiem w tym czasie nowo powstałe bulwki przybyszowe wokół zamierającej bulwy matecznej gromadzą cenne składniki odżywcze i zwiększają swoje rozmiary. Krokusy sadzimy w pełnym słońcu, w przepuszczalnej, przeciętnej, wilgotnej glebie na głębokość 5-6 cm, w odstępach 5-10 cm.

Rozmnażanie: Przez odejmowanie bulwek przybyszowych po obumarciu liści i sadzenie ich na nowym miejscu. Najlepiej czynność tę wykonywać raz na kilka lat.

Szkodniki i choroby: Ptaki mogą uszkadzać kwiaty. Myszy, nornice i inne gryzonie ogryzają bulwy zwłaszcza świeżo posadzone. Krokusy atakowane bywają przez szarą pleśń.

Więcej: Szafran, krokus – uprawa i pielęgnacja, sadzenie cebulek