Krokus wąskolistny (Crocus angustifolius)

Opis: syn. C. susianus, szafran wąskolistny. Kwitnąca wiosną roślina bulwiasta z grupy gatunków botanicznych o pachnących, złotożółtych kwiatach, które z zewnątrz pokryte są brązowymi plamkami lub prążkami. Otwierają się one rankiem, a zamykają o zmierzchu. Wąskie trawiaste liście mają białe, podłużne paski. Gatunek często spotykany w ogrodach. Krokusy wąskolistne możemy sadzić pojedynczo lub w grupach, na obrzeżach rabat lub w ogrodach skalnych, także pod drzewami i krzewami.

Wymagania: Krokusy wytrzymują spadki temperatury powyżej 20 st. C. Wymagają suchych warunków w czasie letniego spoczynku. Po przekwitnięciu kwiatów nie należy ścinać liści bowiem w tym czasie nowo powstałe bulwki przybyszowe wokół zamierającej bulwy matecznej gromadzą cenne składniki odżywcze i zwiększają swoje rozmiary. Krokusy wąskolistne sadzimy w pełnym słońcu, w przepuszczalnej, przeciętnej, wilgotnej glebie na głębokość 5-6 cm, w odstępach 5-10 cm

Rozmnażanie: Przez odejmowanie bulwek przybyszowych po obumarciu liści i sadzenie ich na nowym miejscu. Najlepiej czynność tę wykonywać raz na kilka lat.

Szkodniki i choroby: Ptaki mogą uszkadzać kwiaty. Myszy, nornice i inne gryzonie ogryzają bulwy zwłaszcza świeżo posadzone. Krokusy atakowane bywają przez szarą pleśń.

Więcej: Szafran, krokus – uprawa i pielęgnacja, sadzenie cebulek