Krokus (Crocus chrysanthus) ‘Cream Beauty’

Opis: Kwiaty są dość duże, długości 3 cm. Płatki są zaokrąglone i silnie wybrzuszone. Jest krokusem wczesnym wiosennym. Kwitnie w marcu i kwietniu. Kolor kwiatów krokusa ‘Cream Beauty’ jest kremowo- żółty z ciemnym środkiem. Dorasta do 10 cm wysokości. Liście są długie, cienkie z białym paskiem po środku i wyrastają silnie dopiero po kwitnieniu. Ich organem podziemnym jest bulwo- cebula lekko spłaszczona. Nadają się również do pędzenia. Idealnie pasuje do innych roślin cebulowych. Można go z powodzeniem sadzić na trawnikach lub w donicach.
Uprawa i pielęgnacja: Krokus ‘Cream Beauty’ lubi słoneczne stanowiska, w cieniu gorzej kwitnie. Na stanowiskach bardzo nasłonecznionych szybciej przekwita. Preferuje glebę próchniczą, wilgotną, przepuszczalną o lekko kwaśnym pH. Dobrze rozrasta się w glebach ciepłych. Gorzej rośnie oraz może przemarzać w glebach ciężkich, mokrych i zimnych. Unikajmy sadzenia cebulek w miejscach, gdzie występowały choroby grzybowe roślin. Krokusy sadzimy na jesień, na głębokość wynoszącą trzem średnicom cebulki. Na zimę możemy przykryć miejsce sadzenia igliwiem świerkowym, warstwą kory lub torfu. Wiosną w czasie wegetacji podlewamy krokusy w czasie słonecznej pogody. W czasie kwitnienia nawozimy rośliny nawozami o zwiększonej ilości potasu i fosforu. Możemy się również zaopatrzyć w nawozy specjalnie przygotowane dla roślin cebulowych. Krokusy wykopujemy co około 4 lata. Jeżeli chcemy wykopywać cebulki co roku robimy to dopiero, gdy zaschną liście (okolice czerwca, lipca). Wykopane bulwo-cebule suszymy, oczyszczamy i przechowujemy do jesieni w suchym i przewiewnym miejscu w skrzyneczce z trocinami.
Rozmnażanie: Krokusa rozmnażamy poprzez oddzielenie bulwo- cebulek przybyszowych. Odmiany botaniczne możemy również rozmnażać poprzez wysiew nasion. Kwitnienie następuje dopiero po 3 latach od wysiewu.
Choroby i szkodniki: Jeżeli rosną w glebach mokrych i ciężkich ich bulwy mogą być atakowane przez pleśń. Mogą być zjadane przez myszy polne, nornice.