Krinia Powella (Crinum powellii)

Opis: Podobnie jak uprawiany w domach amarylis, roślina ta należy do rodziny Amarylkowatych (Amaryllidaceae) i często jest sprzedawana jako “amarylis ogrodowy” (lepiej znosi niskie temperatury). Wytwarza długie (do 60 cm), jaskrawozielone, językowate, stojące liście. Od sierpnia do września na mocnych, bezlistnych łodygach pojawiają się duże, pachnące, lejkowate kwiaty w odcieniu białoróżowym. Te niezwykle dekoracyjne kwiaty o sześciu satynowych płatkach i sześciu okazałych pręcikach wprowadzają do ogrodu egzotyczny powiew. Krinia Powella osiąga do 90 cm wysokości i 60 cm szerokości. Może być z powodzeniem uprawiana w ogrodzie (na zimę cebule wykopujemy) lub w pojemnikach w szklarniach i oranżeriach, skąd na lato wystawiamy ją do ogrodu, na taras lub balkon.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Doskonale rośnie przy ciepłej, południowej ścianie. Gleby żyzne i przepuszczalne, ale dobrze utrzymujące wilgoć. Cebule sadzimy w maju, na głębokości 8 cm. W okresie wzrostu wymaga dobrego nawadniania. Przekwitłe kwiaty usuwamy. Z gruntu cebule wykopujemy przed nastaniem mrozów (najlepiej w październiku) i przez zimę przechowujemy w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu (np. w kartonie w suchym torfie), w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. W uprawie pojemnikowej, donice chowamy do szklarni lub oranżerii. Mrozoodporność do -5°C.
Rozmnażanie: W ciągu sezonu wegetacyjnego Krinia Powella wytwarza dużo cebulek przybyszowych. Po zimowaniu, wiosną, oddzielamy je od cebuli matecznej i sadzimy. Wiosną można też wysiewać nasiona.
Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak.