Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) ‘Harmony’

Opis: inna nazwa – irysek żyłkowany. Rośnie dziko na Kaukazie i w Turcji. Ten niski kosaciec jest cebulową byliną. Zaliczono go do grupy irysów Reticulata. Kwiaty zebrane w wachlarzykowate kwiatostany mają ciemnoniebieskie górne płatki i niebieskie płatki dolne z żółtą, biało obrzeżoną plamą. Wyrastają po jednym lub dwa z cebuli. Ukazują się bardzo wcześnie na przełomie lutego i marca. Cienkie, trawiaste, czworograniaste liście rozpoczynają wzrost w czasie kwitnienia. Kosaćce żyłkowane ‘Harmony’ nadają się na rabaty z niskimi bylinami, do ogrodów skalnych; można je też sadzić na trawnikach. Wysokość rośliny w momencie kwitnienia 15 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Kosaciec ‘Harmony’ nie jest wymagający co do podłoża, dobrze rośnie w przepuszczalnej, próchnicznej glebie na słonecznym ciepłym i zacisznym stanowisku. Wiosną wymagana jest niewielka wilgotność gleby, a latem w miarę zasychania liści powinna być ona sucha. Na lekkiej, piaszczystej glebie nie trzeba ich wykopywać co roku. W innym przypadku postępujemy z nimi podobnie jak z tulipanami. Wykopane sadzimy dość późno aby nie wykiełkowały przed zimą. Następnie należy je okryć liśćmi, torfem i stroiszem z gałęzi drzew iglastych.

Rozmnażanie: Przez oddzielanie cebulek potomnych i ponowne sadzenie na głębokość 5-6 cm.

Szkodniki i choroby: Źle przechowywane cebule mogą być atakowane przez choroby grzybowe. Przed wysadzaniem powinno się je zaprawić środkiem przeciwgrzybowym.