Kamasja Leichtlina (Camassia leichtlinii) 'Caerulea’

Opis: Kamasje są roślinami cebulowymi pochodzącymi z Ameryki Północnej i Południowej. Kamasja Leichtlina 'Caerulea’ może dorastać do 1 m wys. Jej liście są wąskie, wzniesione, jasnozielone. Kwiaty niebieskie, gwiaździste, o średnicy 7,5 cm, tworzą długie, gęste grona na bezlistnych pędach. Kwitnie pod koniec wiosny. Kwiaty rozkwitają stopniowo od dołu ku górze. Można sadzić w niewielkich grupach na rabatach bylinowych. Szczególnie dobrze prezentuje się w sąsiedztwie niskich bylin lub traw ozdobnych.

Uprawa i pielęgnacja: Kamasje 'Caerulea’ sadzimy na stanowiskach słonecznych, choć tolerują też lekki cień. Najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych, próchniczych i wilgotnych ale radzą sobie też na słabszych. Cebule sadzi się jesienią, dostosowując głębokość sadzenia do ich wielkości (zazwyczaj sadzi się na głębokość 10 – 15 cm) w odległościach co 15 cm. W rejonach o mroźnym klimacie zagony okrywa się na zimę, w cieplejszych miejscach kraju nie jest to konieczne. Wiosną, po rozpoczęciu wegetacji, rośliny regularnie nawadniamy do czasu aż zakwitną. Po kwitnieniu zaprzestajemy nawadniania, gdyż rośliny muszą się przygotować do letniego spoczynku. Przekwitnięte łodygi kwiatowe wycinamy (chyba, że chcemy otrzymać nasiona do rozmnażania). Cebule wykopuje się na początku lipca i do jesieni przechowuje w przewiewnym pomieszczeniu w temp. 15-20°C.

Rozmnażanie: Łatwo rozmnaża się poprzez oddzielenie cebul przybyszowych, których co roku roślina wytwarza po kilka. Nowe rośliny zakwitną po 2-3 latach. Możliwe jest też rozmnażanie z nasion ale na kwitnienie nowych okazów trzeba będzie czekać aż 3 do 5 lat, a odmiany uprawne nie zachowają cech roślin matecznych. Nasiona wysiewa się zaraz po zbiorze w przepuszczalnej i wilgotnej glebie.

Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak.

Autorem fotografii jest Epibase. Źródło: Wikimedia Commons.