Kamasia Leichtlina (Camassia leichtlinii)

Opis: Okazała roślina cebulowa występująca w naturze na dużym obszarze Stanów Zjednoczonych. Spotykana na wilgotnych łąkach, na żyznych glebach w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu. Z dużych cebul wczesną wiosną wyrastają okazałe, długie, rynienkowato zagięte liście  oraz pędy kwiatowe wysokości do 120 cm. Pojedyncze kwiaty kamasii Leichtlina są gwiazdkowe, do 5 cm średnicy o wąskich, jasnoniebieskich płatkach. W jednym czasie rozwiniętych jest tylko kilka kwiatów. Okres kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Po kwitnieniu liście żółkną i zasychają.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina preferuje pełne nasłonecznienie oraz ciepłe, żyzne, stale wilgotne gleby o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Na zimę wskazane jest zabezpieczenie świeżo posadzonych cebul przed silnymi mrozami. Dobrze zakorzenione rośliny nie wymagają dodatkowego okrycia w kolejnych latach. Ponieważ nadziemna część rośliny zasycha na krótko po kwitnieniu warto sadzić ją w sąsiedztwie bylin rozpoczynających wegetację późną wiosną.
Rozmnażanie: Kamasię Leichtlina rozmnażamy przez wysiew nasion jesienią lub wiosną na rozsadniku lub oddzielanie cebul potomnych w okresie spoczynku letniego.
Choroby i szkodniki: Brak.