Galtonia biaława (Galtonia candicans)

Opis: Galtonia biaława zwana letnim hiacyntem pochodzi z południowej Afryki . W naszych warunkach klimatycznych jej cebule wymagają zimowania w pomieszczeniach. W ogrodzie galtonie cenione mogą być za efektowne kwiaty i letni okres kwitnienia. Nadają się na kwiat cięty. Z wielkiej, żółtawej cebuli wyrastają wąskolancetowate, niebieskozielone liście o długości ponad 50 cm cm. Ze środka kępy wyrasta mięsisty, wysoki do 100-120 cm kwiatostan złożony z ok. 15-30 zwieszonych, dzwonkowatych, białych kwiatów o długości do 5 cm każdy. Otwierają się one kolejno od dołu do góry w okresie od lipca do września. Są delikatnie, słodkawo pachnące.

Wymagania: Galtonia wymaga gleby przepuszczalnej, żyznej i wilgotnej. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe. Uprawia się je podobnie jak mieczyki. Obcinać należy zwiędłe pędy kwiatowe. Po kwitnieniu roślin nie podlewać. Przed przymrozkami wykopujemy cebule i przechowujemy w ciemnym, suchym i chłodnym pomieszczeniu, przysypane torfem. Wiosną gdy tylko ustali się ciepła pogoda wysadzamy je do ogrodu.

Rozmnażanie: Rośliny rzadko tworzą cebulki przybyszowe. Rozmnażamy przez letni wysiew nasion, zaraz po ich dojrzeniu. Młode rośliny  zabezpieczone przed mrozem po 2-3 latach osiągają fazę kwitnienia.

Szkodniki i choroby: Poza ślimakami galtonie nie mają innych szkodników.