Frezja ogrodowa (Freesia x hybrida)

Opis: Wieloletnia roślina cebulowa o pachnących kwiatach. Frezja ogrodowa osiąga do 35 cm wysokości. Pędy zielone, dosyć cienkie, powyginane, widlasto rozgałęzione. Liście zielone, wyprostowane, wąskie. Kwitnie w lipcu i sierpniu, kwiaty dzwonkowate, zebrane w jednostronne grona, bardzo efektowne, silnie pachnące, w olbrzymiej gamie barw, od białych przez żółcie, pomarańcze, róże, czerwienie, fiolety. Roślina uprawiana głównie w szklarniach na kwiat cięty, chętnie uprawiana również w przydomowych ogródkach, na rabatach, ze względu na urokliwe kwiaty i słodki zapach. Wykorzystywana w bukieciarstwie do kompozycji kwiatowych.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do półcienistych, gleby żyzne, przepuszczalne odpowiednio wilgotne o odczynie obojętnym. Bulwy po uprzednim zaprawieniu przeciwko chorobom i szkodnikom sadzimy w połowie maja, na głębokość odpowiadającą trzem wysokościom bulwy. Jesienią zasychające rośliny należy wykopywać i po oczyszczeniu i podsuszeniu, przechowywać w temperaturze pokojowej.
Rozmnażanie: Przez oddzielanie bulw przybyszowych, bulwa mateczna podczas cyklu uprawowego zamiera.
Choroby i szkodniki: Zaprawianie cebul frezji oraz odpowiednie warunki ich przechowywania a w szczególności dbanie o to, aby temperatura nie spadała poniżej 20°C, zapobiegnie występowaniu chorób.

Fot. sxc.hu

Zobacz również: Frezja ogrodowa – uprawa i sadzenie