Eukomis czubaty (Eucomis comosa)

Kategoria: Rośliny cebulowe – Autor: Herbi – 24/11/2009

eukomis_comosaOpis:  syn. E. punctata. Ten rodzaj roślin z rodziny hiacyntowatych, pochodzi z płd. Afryki. Ta cebulowa roślina kwitnie latem i jesienią tworząc gęste kłosy złożone z małych, gwiazdkowatych kwiatów, zwieńczonych pióropuszem liści przykwiatowych przypominających ananasa. E. comosa z rozety taśmowatych,  purpurowo nakrapianych liści, wytwarza okazały kwiatostan z ok. 30 białymi kwiatami. Wys. rośliny 60 cm, szer. 40-50. Ten ogrodowy rarytas szczególnie dobrze prezentuje się posadzony w dużych pojemnikach.

Wymagania:  Częściowo eukomisy czubate są zimotrwałe ale lepiej przechować je w pomieszczeniach  o temp. 5-8°C. Sadzimy je wczesną wiosną w żyznej, przepuszczalnej ziemi, na głębokości  10 cm w rozstawie 20 cm. Uprawiamy na stanowisku słonecznym i zacisznym aby nie dopuścić do złamania ciężkich kwiatostanów.

Rozmnażanie: Wiosną przez podział kęp. Można też eukomis rozmnożyć z nasion, ale kwiaty pojawią się po 5-6 latach.

Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak.

2 komentarze »

 1. Herbi co to znaczy… rozmnazanie przez podział kęp?
  Mam cebulę eukomisa ,która w ubiegłym roku pięknie kwitła,a w tym powypuszczał z cebuli kilka odrostów,ale nie zakwitł.Czy można od cebuli poodrywać te odrosty i posadzić …. na wisną oczywiście.
  Pozdrawiam.

  Comment - autor: Krystyna/puchatek/ — 22/08/2010 @ 15:15

 2. Eukomis tworzy cebulki przybyszowe i rozmnażamy go najłatwiej przez ich odejmowanie. Użyłem stosowanego w literaturze określenia “podział kępy” w rozumieniu kępy takich cebulek, które ściśle przywierają do cebuli matecznej.
  Oczywiście Krystyno określenie “kępa korzeniowa” stosowane jest zwykle w odniesieniu do roślin innych niż cebulowe i stąd wynikło nieporozumienie.
  Odrosty czyli cebulki przybyszowe możesz na wiosnę oddzielić i posadzić. Zakwitną po 2-3 latach.
  Pozdrawiam

  Comment - autor: Herbi — 25/08/2010 @ 23:16

Leave a comment