Czosnek skalny (Allium montanum)

Kategoria: Rośliny cebulowe – Autor: Herbi – 04/09/2010

Opis: syn:. A. senescens subsp. montanum), inne nazwy – czosnek górski. Gatunek cebulowej byliny z rodziny czosnkowatych. W Polsce czosnek skalny rośnie dziko w górach. Roślina rzadka. Od lipca do sierpnia pojawiają się kubkowate, liliowobłękitne kwiaty, które tworzą gęste, kuliste kwiatostany o średnicy 5 cm.  Zielone liście są wąskie, trawiaste. Uprawiamy go na obrzeżach rabat bylinowych, a nade wszystko nadaje się do ogrodów skalnych. Ten podgatunek wyrasta do wysokości 45 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Czosnek skalny dobrze rośnie w przepuszczalnej, sypkiej glebie. Toleruje miejsca suche, kamieniste. Na ciężkich ziemiach konieczny jest drenaż. Stanowisko powinno być słoneczne ale będzie też rósł w półcieniu. Czosnek skalny jest w pełni odporny na mróz. W jednym miejscu może rosnąć przez wiele lat. Zwykle dochodzi do dużego zagęszczenia cebul i wtedy rozsadzamy je, najlepiej raz na 3-4 lata.

Rozmnażanie: Rozmnażamy go przez podział cebulek przybyszowych jesienią. Także przez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu.

Szkodniki i choroby: Szkodzą im larwy śmietki cebulanki, nornice i krety. Czasami atakowane są przez rdzę, zgniliznę cebul i fuzariozę.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment