Czosnek południowy (Allium moly)

Opis: inna nazwa – czosnek złocisty. Ten ozdobny gatunek czosnku pochodzi z Europy Płd. Są to niskie rośliny o wysokości 20-30 cm. Od kwietnia do lipca pojawiają się kuliste baldaszki wielkości 5-8 cm, złożone z ok. 40 błyszczących jaskrawożółtych kwiatów. Uprawiamy go na obrzeżach rabat bylinowych lub w grupach wśród innych o tej porze kwitnących roślin cebulowych. Doskonale prezentuje się posadzony na skalniakach. Dobrze wygląda zestawiony z niskimi, czerwonymi tulipanami czy niebieskimi irysami karłowymi.

Wymagania: Czosnki południowe lubią gleby żyzne, przepuszczalne i zasobne w wapń. Na ciężkich ziemiach konieczny jest drenaż. Stanowisko powinno być słoneczne. Podczas suszy wymaga regularnego podlewania. A. moly jest w pełni odporny na mróz. W jednym miejscu czosnek złocisty może rosnąć przez wiele lata. Zwykle dochodzi do dużego zagęszczenia cebul i wtedy rozsadzamy je, najlepiej raz na 3-4 lata.

Rozmnażanie: Rozmnażamy go przez podział cebulek przybyszowych jesienią. Zwykle zakwitają już w następnym roku.

Szkodniki i choroby: Szkodzą im larwy śmietki cebulanki, nornice i krety. Czasami atakowane są przez rdzę, zgniliznę cebul i fuzariozę.