Czosnek olbrzymi (Allium giganteum)

Opis: Ta bardzo efektowna roślina cebulowa pochodzi z Azji Środkowej. Liście ma duże, szarozielone, równowąskie, ułożone w rozetę. Gdy wczesnym latem zaczynają one zasychać pojawiają się jasnofioletowe kwiaty zebrane w w duże, zbite baldachy o średnicy do 12 cm. Osadzone są na grubych, wysokich łodygach. Czosnki olbrzymie kwitną w czerwcu-lipcu. Po ścięciu długo zachowują świeżość. Stosować je możemy pojedynczo na trawniku lub w grupach na rabatach bylinowych. Czosnki olbrzymie pożądane są w ogrodach z uwagi na oryginalną budowę kwiatów i owocostanów. Wysokość rośliny 0,9-1,5 m.

Wymagania: Czosnki lubią gleby żyzne, przepuszczalne i zasobne w wapń. Na ciężkich ziemiach konieczny jest drenaż. Stanowisko powinno być słoneczne. Podczas suszy wymaga regularnego podlewania. Ponieważ nie jest zbyt odporny na mróz należy go dobrze okryć przed nadejściem zimy.

Rozmnażanie: Przez podział cebul po obumarciu liści. Także przez wysiew nasion w kwietniu. Zakwitną wtedy po 3-4 latach.

Szkodniki i choroby: Szkodzą im larwy śmietki cebulanki, nornice i krety. Czasami atakowane są przez rdzę, zgniliznę cebul i fuzariozę.

Więcej: Czosnek olbrzymi – uprawa i rozstawa cebul