Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Opis: Roślina ta występuje naturalnie w wilgotnych lasach Eurazji. Również w Polsce można spotkać całe łany tej rośliny. Roślina ta w Polsce od 2004 roku jest objęta częściową ochroną gatunkową. Jest to roślina cebulowa, która osiąga 30 cm wysokości. Liście ma duże, szerokie i błyszczące przypominające kształtem liście konwalii. Pojawiają się one wczesną wiosną i zamierają po przekwitnięciu rośliny. Po roztarciu liścia wyczuwa się charakterystyczny dla czosnku zapach. Liście czosnku niedźwiedziego są wykorzystywane w kuchni jako dodatek do sałatek. Czosnek niedźwiedzi zakwita w maju. Kwiaty w postaci baldachu pojawiają się na szczytach pędów kwiatowych. Na każdy kwiatostan składa się do 20 pojedynczych kwiatów. Kwiatostan osiąga średnicę 5 cm. Kwiaty o średnicy 15 mm mają budowę gwiazdowatą i barwę białą. Roślina ta jest wykorzystywana w ziołolecznictwie.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina lubi mieć wilgotne podłoże i w czasie wzrostu stanowisko półcieniste.
Rozmnażanie: Poprzez młode cebulki potomne lub przez wysiew nasion. Nasiona wysiewamy od razu po zebraniu lub dopiero jesienią.
Choroby i szkodniki: Cebulom czosnku niedźwiedziego mogą zagrażać larwy śmietki cebulanki, nornice i krety. Czasem pojawia się rdza, fuzaryjna zgnilizna cebul lub fuzarioza.