Czosnek kazachstański (Allium oreophilum)

Opis: Ozdobna bylina cebulowa, należąca do rodziny czosnkowatych. W naturze porasta stoki górskie, występuje między innymi na terenie Kaukazu, Azji, Chin. W czasie kwitnienia roślina osiąga 25 cm wysokości. Z cebuli wyrastają zazwyczaj dwa szarozielone z czerwonawym brzegiem, błyszczące i wąskie liście o długości ok 15-20 cm. Czosnek kazachstański zakwita w czerwcu, kwiaty fioletowo-różowe z ciemniejszym paskiem w środku, zebrane w luźne baldachy na szczycie łodygi. Najefektowniej czosnek kazachstański wygląda posadzony w niewielkich grupach w ogrodach skalnych, może być sadzony na rabatach w pobliżu trawnika, nadaje się na kwiat cięty.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne do półcienistych, gleby żyzne, przepuszczalne o odczynie zasadowym. Roślina łatwa w uprawie. W czasie wegetacji wymaga umiarkowanego podlewania, później należy ograniczyć nawadnianie, gleba powinna być sucha.
Rozmnażanie: Przez podział cebul, wysiew nasion późnym latem.
Choroby i szkodniki: Czasami roślina może być porażana przez fuzariozę, zgniliznę, rdzę oraz atakowana przez śmietkę cebulankę.