Czosnek karatawski (Allium karataviense)

Opis: Czosnek karatawski w naturze rośnie na górskich stokach Azji Środkowej. Uprawiany jest w ogrodach dla pięknych, szerokich liści i srebrzystobiałych lub różowawych kwiatów zebranych w duże kuliste, kwiatostany o średnicy 6 cm. Osadzone są na szypułkach długości 10-25 cm. Rozwijają się w maju na okres 2-3 tygodni. Z cebuli wyrastają najczęściej dwa, szarozielone, błyszczące liście, szerokości do 12 cm, na końcach podwinięte i zaokrąglone. A. karataviense wygląda efektownie posadzony na skalniakach lub pojedynczo na trawnikach.

Wymagania: Czosnki karatawskie lubią gleby żyzne, przepuszczalne i zasobne w wapń. Na ciężkich ziemiach konieczny jest drenaż. Stanowisko może być słoneczne lub w półcieniu. Gatunek w pełni u nas mrozoodporny.

Rozmnażanie: Przez podział cebul po obumarciu liści. Także przez wysiew nasion w kwietniu. Zakwitną wtedy po 3-4 latach.

Szkodniki i choroby: Szkodzą im larwy śmietki cebulanki, nornice i krety. Czasami atakowane są przez rdzę, zgniliznę cebul i fuzariozę.

Więcej: Czosnek karatawski – uprawa i nasiona