Czosnek alfatuneński (Allium aflatunense)

Opis: syn. Allium hollandicum, cz. okazały. Ten wieloletni, zimotrwały gatunek czosnku pochodzi z terenów Azji Mniejszej. Jest powszechnie uprawiany zarówno w ogrodach jak i w szklarniach, z przeznaczeniem na kwiat cięty. Długo utrzymuje się w wazonie i może być dodawany do suchych bukietów Duży, kulisty kwiatostan w kolorze liliowoniebieskim lub jasnofioletowym, złożony jest z 50 lub więcej gwiaździstych kwiatów; ma średnicę 10 cm. Kwitną od końca maja do połowy czerwca.  Liście są równowąskie. Usychają na początku kwitnienia. Wysokość rośliny 60-90 cm.

Uprawa i pielęgnacja: Czosnki alfatuneńskie lubią gleby żyzne, przepuszczalne i zasobne w wapń. Na ciężkich ziemiach konieczny jest drenaż. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Cebule sadzi się na głębokość równą trzykrotnej wysokości cebuli. Podczas suszy wymaga regularnego podlewania. Ponieważ czosnek alfatuneński nie jest zbyt odporny na mróz należy go dobrze okryć przed nadejściem zimy.

Rozmnażanie: Przez podział cebul po obumarciu liści. Także przez wysiew nasion w kwietniu. Zakwitną wtedy po 3-4 latach.

Szkodniki i choroby: Szkodzą im larwy śmietki cebulanki, nornice i krety. Czasami atakowane są przez rdzę, zgniliznę cebul i fuzariozę.