Czosnek alfatuneński (Allium aflatunense) 'Purple Sensation’

Opis: Odmiana czosnku alfatuneńskiego 'Purple Sensation’, ma ciemnopurpurowe kwiaty. Kulisty kwiatostan złożony z licznych małych kwiatów ma średnicę 10 cm. Uprawiany w ogrodach bylinowych będzie oryginalną ozdobą rabat pod koniec wiosny. Kwiaty nadają się do wazonu i na suche bukiety. Pęd kwiatostanowy dorasta do 100 cm. Równowąskie liście usychają na początku kwitnienia. Czosnek 'Purple Sensation’ nie jest w pełni mrozoodporny i należy go przed zimą okryć grubą warstwą ściółki.

Uprawa i pielęgnacja: Czosnki lubią gleby żyzne, przepuszczalne i zasobne w wapń. Na ciężkich ziemiach konieczny jest drenaż. Stanowisko powinno być słoneczne. Podczas suszy wymaga regularnego podlewania. Odmiana źle znosi spadki temperatury poniżej -10 st. C. Na jednym stanowisku czosnki  powinny rosnąć nie dłużej niż  3-4 sezony.

Rozmnażanie: Przez podział cebul zaraz po obumarciu liści. Latem po wykopaniu cebul, oddzieleniu cebulek przybyszowych, suszymy je, a następnie jesienią sadzimy w innym miejscu.

Szkodniki i choroby: Szkodzą im larwy śmietki cebulanki, nornice i krety. Czasami atakowane są przez rdzę, zgniliznę cebul i fuzariozę.