Błonczatka ( Hymenocallis x festalis)

Kategoria: Rośliny cebulowe – Autor: Herbi – 10/11/2009

ismena_2Opis: syn. ismena, hymenokalis, narcyz peruwiański. Jest to wrażliwa na niską temperaturę roślina cebulowa dziko rosnąca w tropikach obu Ameryk. W czerwcu-lipcu u błonczatki otwierają się silnie pachnące, białe kwiaty o średnicy do 15 cm. Złożone są z trąbkowatego przykoronka otoczonego u podstawy 6 działkami okwiatu. Na szczycie mocnego pędu zakwita do 6 kwiatów. Wąskie, ciemnozielone liście mają dł. do 45 cm. Wys. rośliny 80 cm, szer. 40 cm. Sadzić je możemy na rabatach lub po kilka sztuk w donicach.

Wymagania: H. festalis wymaga temperatury nie niższej niż 15o C.  Cebule sadzimy na przełomie kwietnia i maja w żyznej, głęboko uprawionej ziemi, wystarczająco wilgotnej i ciepłej, po jednej do doniczki o śr. 10 cm lub po 3 do doniczki o śr. 25 cm. Szyjka cebuli powinna lekko wystawać z podłoża. Po pojawieniu się pędów podlewamy skąpo, a potem obficie. Gdy pojawią się pąki roślinę zasilamy nawozem. Stanowisko słoneczne lub w półcieniu. Jesienią przestajemy błonczatkę podlewać i po obumarciu  liści cebule wyjmujemy, suszymy i przechowujemy w chłodnym miejscu, przykryte torfem regularnie nawilżanym.

Rozmnażanie: Przez oddzielenie cebulek przybyszowych.

Szkodniki i choroby: Pąki i pędy kwiatowe mogą być atakowane przez mszyce.

1 komentarz »

  1. Pierwszy raz posadzilem te kwiaty. Pieknie zakwitly, ale tez i szybko przekwitly. Nie wiem czy kwitnie tylko raz, czy nalezy ped kwiatowy obciac? Czy moze mi ktos odpowiedziec?.
    Z gory dziekuje

    Comment - autor: waldlap — 16/06/2013 @ 17:11

Leave a comment