Achimenes (Achimenes)

Opis: Roślina kłączowa z rodziny Ostrojowatych, pochodząca ze strefy tropikalnej Ameryki Środkowej i Południowej. W naszym klimacie uprawiana wyłącznie jako roślina doniczkowa (źle znosi wahania temperatury). Spotykane są przeważnie mieszańce (Achimenes x hybrida), sprzedawane po prostu pod nazwą Achimenes + nazwa odmiany. Kłącza tej rośliny są pokryte łuskami, przez co przypominają niewielkie szyszeczki. Pędy dość wiotkie, o długości 30 do 60 cm. Liście są jajowate, brzegiem piłkowane, lub ząbkowane, od góry zielone, od spodu czerwonawe. O ogromnej dekoracyjności tej rośliny decydują piękne, rurkowate kwiaty, wyrastające z kątów ułożonych na krzyż liści. W zależności od odmiany są białe, czerwone, różowe lub fioletowe. Kwiaty wydzielają lekki, słodkawy zapach. Możemy je podziwiać od połowy czerwca do końca jesieni. W okresie zimowym część nadziemna zasycha, a roślina zimuje w postaci kłączy. Achimenes uprawia się pojedynczo w doniczkach. Ładnie prezentują się w pojemnikach wiszących.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Gleba lekka, dobrze zdrenowana, próchnicza, lekko kwaśna. Dobra jest ziemia z dodatkiem torfu. Kłącza sadzimy do doniczek w marcu lub kwietniu. Umieszczamy je na głębokości około 5 cm i regularnie podlewamy. Nawadniamy wyłącznie na podstawkę, achimenesów nie należy zraszać ani podlewać „od góry”. Używamy wody miękkiej, odstałej w temp. pokojowej. Nie wolno podlewać zimną wodą bezpośrednio z kranu. W okresie wegetacji temperatura uprawy achimenesa powinna wynosić od 20 do 24°C. Wskazana jest wysoka wilgotność powietrza (warto postawić doniczkę na tacce z drobnymi kamykami, które muszą być cały czas wilgotne). W okresie kwitnienia zasilamy niewielkimi dawkami nawozów płynnych. Pod koniec wegetacji ograniczamy podlewanie, pozwalając roślinie zaschnąć. Zaschnięte kłącza wykopujemy (przeważnie około listopada) i przez zimę przechowujemy w suchym torfie w temperaturze około 14°C.
Rozmnażanie: Przez podział kłączy, dość łatwe. Można też robić sadzonki pędowe, choć to rzadziej się udaje.
Choroby i szkodniki: Roślinie może doskwierać zbyt suche powietrze i nadmierne wahania temperatury. Bywa atakowana przez mszyce i przędziorki.