Winorośl (Vitis) ‘Prim’

Opis: Odmian gruntowa tworząca krzewy o silnym wzroście (wymaga cięcia letniego). Plonuje obficie. Owoce średniej wielkości, owalne, złotożółte, zebrane w duże, luźne grona. Miąższ owoców winorośli ‘Prim’ jest jędrny, chrupki, o aromacie muszkatołowym. Owoce dojrzewają około połowy września. Nadają się do bezpośredniego spożycia, na przetwory i na wino. Przede wszystkim jest to jednak odmiana deserowa. Dobra do ogrodów przydomowych.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne, ciepłe i zaciszne, osłoniętych od wiatrów. Z tego względu dobrze jest sadzić przy południowej lub południowo-zachodniej ścianie domu. Wymaga gleb żyznych, głęboko uprawionych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych, o pH 6 do 7,5. Sadzonki ulistnione, sprzedawane w pojemnikach, można sadzić od połowy maja (najlepiej po tzw. “zimnych ogrodnikach”). Sadzonki w stanie bezlistnym sadzi się jesienią (październik listopad) lub wiosną (marzec, kwiecień). Latem regularnie nawadniamy. Na zimę winorośl ‘Prim’ wymaga okrycia, szczególnie w pierwszych latach uprawy. Mrozoodporność do -22°C.
Rozmnażanie: Z sadzonek pędowych, przez odkłady lub przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Winorośl ‘Prim’ bywa porażana przez mączniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego i szarą pleśń. ‘Prim’ należy do odmian dość odpornych na choroby. Dojrzewającym owocom zagrażają też ptaki. Jedyną ochroną jest rozpięcie specjalnej siatki. Dojrzewające owoce warto zrywać zawczasu, gdyż do bardzo dojrzałych chętnie przylatują osy.