Winorośl (Vitis) 'Alden’

Opis: Odmiana pochodząca z USA. Tworzy krzewy silnie rosnące, o mocnych pędach, dość grubych i sztywnych, oraz dużych liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono, co czyni tę odmianę atrakcyjną ze względów ozdobnych i przydatną do okrywania altan i ścian. Odmiana 'Alden’ jest bardzo plenna. Owoce duże, owalne, fioletoworóżowe, zebrane w średniej wielkości grona. Miąższ soczysty, nieco galaretowaty, smaczny. jagody dojrzewają na początku października. Są to doskonałe owoce deserowe.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowiska słoneczne, ciepłe i zaciszne, osłoniętych od wiatrów. Z tego względu dobrze jest sadzić przy południowej lub południowo-zachodniej ścianie domu. Wymaga gleb żyznych, głęboko uprawionych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych, o pH 6 do 7,5. Sadzonki ulistnione, sprzedawane w pojemnikach, można sadzić od połowy maja (najlepiej po tzw. „zimnych ogrodnikach”). Sadzonki odmiany 'Alden’ w stanie bezlistnym sadzi się jesienią (październik listopad) lub wiosną (marzec, kwiecień). Latem regularnie nawadniamy. Na zimę wymaga okrycia, szczególnie w pierwszych latach uprawy. Mrozoodporność do -25°C.
Rozmnażanie: Z sadzonek pędowych, z odkładów lub przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Winorośl 'Alden’ bywa porażana przez mączniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego i szarą pleśń. Dojrzewającym owocom zagrażają też ptaki. Jedyną ochroną jest rozpięcie specjalnej siatki. Dojrzewające owoce warto zrywać zawczasu, gdyż do bardzo dojrzałych chętnie przylatują osy.