Scindapsus (Scindapsus)

Opis: Silnie rosnące pnącze, w uprawie doniczkowej dorastające do 5-6 m długości. Żółtawozielone, długie łodygi są dość twarde, nieco kanciaste i obficie rozgałęzione. Scindapsusy przyczepiają się do podpór za pomocą korzeni powietrznych o różnej długości, wyrastających z węzłów liściowych. Liście sercowate, lekko skórzaste, zielone, błyszczące, żółto nakrapiane lub paskowane, mają zawsze kształt mniej lub bardziej asymetryczny. Liście u młodszych roślin są zwykle znacznie mniejsze niż u roślin starszych. Roślina znana i lubiana, mało wymagająca, nadaje się do każdego mieszkania. Stosowana jako roślina pnąca przy palikach, drabinkach, podporach, może być również stosowana jako roślina okrywająca.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina powinna stać przez cały rok w pomieszczeniu, w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Zimą najodpowiedniejsza temperatura dla scindapsusa to 15-18°C, chociaż może stać w normalnie ogrzewanym pomieszczeniu, nie przechodząc w okres spoczynku. Jednak później rośnie wolniej i wydaje mniejsze, gorzej rozwinięte liście. Roślinę przesadzamy, gdy pojawią się nowe pędy, do szerokiej i dosyć płaskiej doniczki, wypełnionej próchniczną, lekką ziemią, o odczynie obojętnym. Latem ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Zimą podlewamy dość oszczędnie, ale trzeba to uzależnić od temperatury panującej w pomieszczeniu. W okresie wzrostu, od kwietnia do sierpnia, nawozimy raz w tygodniu.
Rozmnażanie: Scindapsus rozmnażamy z sadzonek pędowych jedno – lub wielowęzłowych, ukorzenianych w ziemi, od wiosny do jesieni, doskonale ukorzenia się w wodzie.
Choroby i szkodniki: Szkodniki pojawiają się rzadko. Zbyt suche powietrze powoduje zwijanie się liści.