Powojnik (Clematis) ‘Doctor Ruppel’

Kategoria: Pnącza – Autor: Herbi – 12/02/2010

Opis: Pochodzenie, Argentyna Dr Ruppel. Odmiana należy do grupy powojników: Wielkokwiatowe Wcześnie Kwitnące. Jest to roślina umiarkowanie silnie rosnąca, obficie kwitnie w maju, a następnie w lipcu-wrześniu.  Kwiaty są duże, o średnicy 15-20 cm, z jaskraworóżowymi działkami okwiatu i lśniącą karminową pręgą. Kwitną na końcach tegorocznych pędów. Pylniki ma jasnobrązowe. Powojnik ‘Doctor Ruppel’ osiąga wysokość 2-3 m.

Wymagania: Cięcie tego powojnika wykonuje się jak dla grupy 2 (słabo). Ciąć wszystkie pędy należy na wysokości 100-150 cm, (lub niżej u młodszych roślin) między końcem lutego a początkiem kwietnia. Powojnik ten lubi stanowiska chłodne i półcieniste do cienistych. Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, wilgotna. Powojniki źle rosną na glebach ciężkich i zbitych. Strefa mrozoodporności 4-9 wg klasyfikacji USDA. Przed zimą warto jest obsypać podstawę powojnika korą, ziemią lub suchymi liśćmi. W miejscach gdzie pojawiają się nornice można bryłę korzeniową zabezpieczyć drucianą siatką lub grubą siatką plastykową o drobnych oczkach.

Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe latem lub zimą.

Szkodniki i choroby: Powojniki  ‘Doctor Ruppel’ podatne są na groźną chorobę uwiąd powojników, w wilgotnych warunkach przy wysokich temperaturach. Najtrudniejsze są 2 pierwsze lata gdy rośliny nie wykształciły jeszcze w zdrewniałych, grubych pędów. Zaszkodzić im może wtedy nadmierne nawożenie lub opryski chemiczne. Grupa wcześnie kwitnących powojników jest najbardziej podatna na uwiąd. Mączniak prawdziwy atakować może rośliny uprawiane w miejscach zacisznych, półcienistych bez przewiewu i suchych. Niebezpieczeństwo dla korzeni powojników grozi ze strony nornic, stanowią one ich ulubiony pokarm.

Zastosowanie: Nadaje się do uprawy przy kratownicach, trejażach, pergolach, tyczkach, altanach oraz przy ścianach budynku. W ogrodach przydomowych i parkach. Może piąć się po naturalnych podporach, krzewach i niedużych drzewach.

Więcej informacji: Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany

6 komentarzy »

 1. Witam
  Odkryłam tą stronę przez przypadek i od razu radość bo może tu otrzymam poradę co zrobić by uratować mojego powojnika. Mam Dr. Rupel już parę lat , owszem kwitnie ale słabo i jakoś dziwnie bo się nie pnie choć ma podporę. Wygląda to tak jakby go ktoś zsunął na dół z tej podpory. Dzieje się z nim tak co lato, przeczytałam tu,że odpowiednie stanowisko dla niego jest półcień a mój rośnie raczej w słońcu , może to jest przyczyną. Proszę coś mi poradzić jak go ratować bo jest takim cudownym pnączem.

  Z poważaniem Mirosława Skowron

  Comment - autor: Mirosława — 07/02/2014 @ 22:02

 2. Witam serdecznie. Powojniki lubią stanowiska półcieniste, nie służy im mocne nasłonecznienie. Być może słabe kwitnienie jest przyczyną zbyt silnie przesychającej gleby. Czy ma stale wilgotną glebę?
  Pozdrawiam.

  Comment - autor: Petrus — 09/02/2014 @ 11:16

 3. Witam
  Och jak się cieszę, że tak szybko dostałam odpowiedź. Otóż gdy trwa susza to podlewam rano i pod wieczór bo faktycznie ziemia wokół szybko wysycha.
  Ale czy to,że rośnie w nasłonecznionym miejscu jest przyczyną,że się nie pnie?Tak jak pisałam wcześniej wygląda to tak jak bym go odczepiła od podpory i położyła na ziemi. Jest taki stłamszony.Podwiązuję do tej podpórki pędy ale to nie pomaga. Muszę chyba go przesadzić w cieniste miejsce bo innego rozwiązania nie widzę,tylko pytanie kiedy by mu nie zaszkodzić.
  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za poradę. M S

  Comment - autor: Mirosława — 09/02/2014 @ 15:52

 4. Dzień dobry. Jakiego tupu jest ta podpora? Powojniki okręcają się wokół podpór tzn. wspinają się za pomocą ogonków liściowych owijających się wokół elementów podpory. Być może podpora nie spełnia swojego zadania i pnącze się zsuwa przy wiejącym wietrze. Do tego masa liściowa potęguje zsuwanie. Powojniki mogą rosnąć w słońcu, lecz ‘nogi’ muszą mieć w cieniu.

  Comment - autor: Petrus — 10/02/2014 @ 12:48

 5. Witam
  Powojnik rośnie przy ścianie domu,do której to przymocowano drabinkę z cieniutkich listewek o średn 2 x2 cm. On się nie zsuwa bo wogóle się nie pnie. Pędy są jak by w powietrzu wrastając jedne w drugie, tworzy się taki niski krzew z tego powojnika.Ma może ok 60 cm wysokości. Przesadzę w półcień , myślę że na przełomie marca / kwietnia to odpowiedni czas a potem czas pokaże czy coś się zmieni.

  Comment - autor: Mirosława — 16/02/2014 @ 20:00

 6. Dzień dobry. To w takim razie może wystarczy wspomóc trochę pędy podwiązując je sznurkiem do drabinki :)
  Pozdrawiam.

  Comment - autor: Petrus — 18/02/2014 @ 11:40

Leave a comment