Powojnik (Clematis) 'Betty Corning’

Opis: Odmiana 'Betty Corning’ należy do grupy Viticella. Wywodzi się do powojnika włoskiego. Wyselekcjonowana została przez Betty Corning w Stanach Zjednoczonych w roku 1933. Jest to odmiana o cudownych, dzwonkowatych kwiatach. Pnącze to dorasta do 3-4 metrów, ale w dobrych warunkach może osiągać nawet 5 m długości. Liście są mniejsze od odmian wielkokwiatowych, pierzastozłożone z 5-7 listków w kolorze ciemnozielonym. Kwiaty dzwonkowate, lekko pachnące, niebieskawo-fioletowe o średnicy do 6 cm. Składają się z 4 płatków odchylonych na boki a w środku są żółte pręciki. Zakwita zazwyczaj już od połowy czerwca i kwitnie aż do września a nawet dłużej jak pogoda dopisuje. Mrozoodporność wystarczająca. Powojnik 'Betty Corning’ może być sadzony przy podporach, w dużych donicach oraz przestrzeni publicznej.
Uprawa i pielęgnacja: Do prawidłowego wzrostu potrzebuje stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego. W słońcu kwitnienie jest obfitsze i pnącze wytwarza grubsze pędy główne. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, wilgotna i odchwaszczona, ale udaje się również na przeciętnej glebie ogrodowej. W razie długotrwałej suszy wymaga podlewania, szczególnie gdy obficie kwitnie.
Przed sadzeniem tej odmiany do dołka trzeba wsypać dużo żwiru w celu lepszego drenażu. Stosujemy najlepiej nawozy osmocote o przedłużonym działaniu, aby uniknąć spalenia rośliny. Powojniki są wrażliwe na przenawożenie.
W pierwszym roku po posadzeniu pędy wiosną przycinamy na wysokość ok. 30 cm. W następnych latach, tniemy na wysokości 50 cm. Wiosną usuwamy obumarłe pędy i ewentualnie odgarniamy zimowe kopczyki z kory, które chroniły nasadę pędów powojnika.
Rozmnażanie: Najlepiej odmianę 'Betty Corning’ rozmnożyć z sadzonek 2-4 węzłowych, od 5-8 mm poniżej i powyżej pąka. Tak przycięty pęd, warto obsypać proszkiem ukorzeniającym. Z powodzeniem można praktykować też odkłady (przysypanie przygiętego pędu warstwą ziemi) czy podział kępy przy przesadzaniu.
Choroby i szkodniki: Kwiaty powojnika mogą być narażone na szarą pleśń. Ze szkodników pojawić się może przędziorek.