Powojnik (Clematis) ‘Adromeda’

Opis: Powojnik wielkokwiatowy, wcześnie kwitnący, wyhodowany w Wielkiej Brytanii w 1994 roku. Umiarkowanie silnie rosnąca roślina, osiąga wysokość od 2 do 3 m. Powojnik ‘Adromeda’  kwitnie od maja do czerwca i powtarza kwitnienie we wrześniu. Posiada duże półpełne kwiaty o śr. ok. 150 20 cm. w kolorze kremoworóżowym z ciemno-różową pręgą na środku płatka oraz żółtymi pręcikami. Przy powtórnym kwitnieniu we wrześniu tworzy pojedyncze kwiaty. Nadaje się do każdej wystawy.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko nasłonecznione, lub półcieniste. Należy jednak zaznaczyć, że podstawa powojnika powinna być lekko zacieniona. Efekt zacienienia można uzyskać obsypując podstawę kamieniami lub obsadzając roślinę niskimi krzewami czy bylinami. W okresie letnim należy podlewać roślinę 2 lub 3 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o glebę to powinna być wilgotna i żyzna o odczynie obojętnym lub zasadowym. Jest całkowicie mrozoodporny, w zimniejszych rejonach kraju zaleca się jednak okrycie podstawy rośliny (najlepiej jest obsypać podstawę kopcem z igliwia, liści i ziemi do około 25-30 cm.) Jest rośliną wymagającą pod względem odżywiania, dlatego doradza się aby każdego roku ziemię wokół niego ściółkować kompostem. Wiosną w okresie od lutego do kwietnia wymaga słabego przycięcia na wysokości ok. 1- 1,5 metra. Młode rośliny tniemy mocniej.
Rozmnażanie: Powojniki ‘Adromeda’  powszechnie rozmnaża się poprzez siew w czasie wiosny. Można też rozmnażać je za pomocą sadzonek. Jeśli wybierzemy ten sposób to rozmnażanie przypada na okres od lipca do sierpnia. Sadzonki robimy z pędów, które są już na wpół zdrewniane. Dzielimy je na elementy z jedną parą liści i kilkucentymetrowym kawałkiem łodyg znajdującymi się pod nimi. Następnie należy naciąć łodygę aż pod oczka dzięki czemu uzyskamy silniejszy system korzeniowy.
Choroby i szkodniki: Chorobą szczególnie zagrażającą powojnikom jest „uwiąd”, który możemy rozpoznać po więdnięciu i obumieraniu pędów oraz wszystkich nadziemnych części rośliny mimo, że korzenie rośliny pozostają całkowicie zdrowe. Przyczyną choroby jest grzyb przenoszony podczas deszczu. Narażone na tę chorobę są rośliny słabo rozwinięte, uszkodzone lub uprawiane w niedogodnych warunkach. Dlatego aby ustrzec się przed nią należy zakupić roślinę ze sprawdzonego źródła. Jeżeli roślina zachoruje to martwe części należy odciąć i spalić. Walczyć można również podlewając powojnik fungicydem na bazie miedzi. Na roślinę należy przeznaczyć około 3-5 litrów roztworu i powtarzać to 2-3 krotnie w odstępie 10-14 dni.
W przypadku szkodników to groźne mogą być nornice, przed którymi należy się bronić owijając bryłę korzeniową siatką drucianą lub grubą plastikową siatką. Natomiast w przypadku pojawienia się przędziorków należy spryskać dolną część liści zimną wodą.
Zastosowanie: Doskonale sprawdza się przy ogrodzeniach, wszelkiego rodzaju kratach, ścianach, altanach, podporach i pergolach. Dobry do uprawy pojemnikowej.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Powojnik – uprawa, sadzenie, odmiany