Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla)

Opis: Silnie rosnące pnącze o sercowatych, ciemnozielonych liściach i oryginalnych kwiatach w kształcie fajek. Roślina dorasta do 10 m wysokości, wspina się za pomocą pędów owijających się prawoskrętnie wokół podpór, przyrastając rocznie około 1-2 m. Liście są duże, dekoracyjne, mogą osiągać 30 cm średnicy, jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Kwiaty wabiące owady są w kolorze brązowym, zdobią roślinę na przełomie maja i czerwca. Jesienią na kokornaku pojawiają się bardzo oryginalne owoce, przypominające małe, zielone ogórki. Owoce dojrzewając brązowieją, rozpadają się i uwalniają nasiona.
Uprawa i pielęgnacja: Kokornak wielkolistny najlepiej rośnie w półcieniu, lubi miejsca zaciszne, od strony północnej. Preferuje gleby żyzne i wilgotne, wapienne, niezbyt ciężkie, o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko zasadowym. Wczesną wiosną roślinę należy zasilać nawozami wieloskładnikowymi oraz pamiętać o podlewaniu latem, ponieważ kornak jest wrażliwy na suszę. Jest w pełni mrozoodporny. Doskonale nadaje się do sadzenia przy pergolach, altanach, słupach.
Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe, pobierane w lipcu z części wierzchołkowej rośliny.
Szkodniki i choroby: Kokornaka wielkolistnego mogą atakować przędziorki, szczególnie w gorące i suche lata, zwłaszcza gdy rośnie w miejscach słonecznych.

Fot. depositphotos.com