Dipladenia (Mandevilla)

Opis: syn. Sundaville. To wiecznie zielone brazylijskie pnącze może z powodzeniem być uprawiane u nas w oranżeriach lub jako roślina doniczkowa w mieszkaniu, na tarasie czy balkonie. Liście są jajowate, ciemnozielone i błyszczące. Dekoracyjne, duże kwiaty o średnicy do 10 cm w kolorze czerwonym, różowym lub białym obok liści są efektowną ozdobą rośliny. Długość pędów  dipladenii w sprzyjających warunkach dochodzi  do 3 m. Zastosowanie na tarasy, miejsca reprezentacyjne w pobliżu domu i parapety mieszkań.

Wymagania: Roślina wymaga miejsc dobrze oświetlonych o rozproszonym świetle. Latem najlepszym dla niej jest miejsce półcieniste. Dla dipladenii potrzebna jest wysoka wilgotność powietrza, w okresie letnim podłoże zawsze wilgotne. Zimą przechowujemy je w pomieszczeniu o temperaturze 7-10 st, ograniczając do minimum podlewanie. C. Zasilanie jedynie w okresie wzrostu, raz na tydzień. Podłoże dla rośliny powinno być żyzne, próchnicze z dobrym drenażem na dnie donicy. Przechowywanej w mieszkaniu dipladenii zapewnić należy temperaturę od 18-24 st. C, (chronić przed prażącymi promieniami w letnie dni) a zimą warto przenieść ją do chłodnego pomieszczenia o temp. 12-16 st. C.

Rozmnażanie: Przez sadzonki półzdrewniałe pobierane wczesnym latem lub wysiew nasion wiosną.

Szkodniki i choroby: Rzadko atakują ją mszyce i wciornastki. Pod osłonami zagrożeniem jest mączlik szklarniowy i wełnowce.