Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata)

Opis: Jest to drzewo iglaste, osiągające w Polsce wysokość  2-10 m. (po 30 latach ok. 3 m. wys.), kraj pochodzenia ta Japonia (gdzie dorasta nawet do 30 m.!). Żywotnikowiec japoński posiada gęstą i regularną koronę, ma również tendencję do tworzenia wielu pni głównych, pokrytych czerwonobrązową, łuszczącą się korą. Dolne gałęzie ścielą się po ziemi. Liście w postaci króciutkich (4-8 mm) łusek, z wierzchu wypukłe i ciemnozielone, od spodu prawie białe i wklęsłe, łuski zachodzą na siebie nawzajem. Ma zastosowanie w dużych ogrodach i jako pojedyncze nasadzenie, roślina raczej kolekcjonerska. Źle znosi niskie temperatury, polecana raczej w cieplejsze rejony Polski i w miejsca osłonięte.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla żywotnikowca powinno być słoneczne lub półcieniste. Gleby żyzne, wilgotne, ciepłe, o odczynie kwaśnym.
Rozmnażanie: Sadzonki pobierane wiosną (II-IV) oraz jesienią (IX-XI) z pędów wierzchołkowych lub siew nasion.
Choroby i szkodniki: Roślina odporna na choroby i szkodniki.

Fotografia pochodzi z WIKIPEDII. Autorem zdjęcia jest Crusier.

2 myśli na temat “Żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata)

  1. Przepraszam bardzo ,ale to zdjęcie nie przedstawia Thujopsis dolabrata

  2. Dzięki ZIBi za zwrócenie uwagi. Zdjęcie już zmieniliśmy. Ponieważ tamto było użyczone przez jeden ze sklepów internetowych, również do tego sklepu przekazaliśmy informację o pomyłce ze zdjęciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.