Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Aurospicata’

Opis: Odmiana otrzymana jako krzyżówka z żywotnikiem olbrzymim, tworzy gęsty, silnie rosnący krzew (po 10 latach ok. 3 m wys., ale może dorastać nawet do 10-15 m.), o stożkowatym pokroju. Dolne gałęzie żywotnika ‘Aurospicata’ sa nieco wygięte, jeśli leżą na ziemi, mogą się ukorzenić. Ciemnozielone i błyszczące liście w formie łuskowatej, wyrastają na licznych, czerwonobrązowych drobnych gałązkach, krzew bardzo gęsty, zimozielony. Końcówki u młodych wiosennych przyrostów żywotnika ‘Aurospicata’ są  w kolorze złocistym, w okolicy lata zielenieją a zimą przebarwiają się na kolor brązowy. Doskonała odmiana do dużych ogrodów, parków, na cięte żywopłoty i na cmentarze.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego (wapienne).
Rozmnażanie: Sadzonki pobierane wczesna wiosną (II-IV) oraz jesienią (IX-XI).
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe (zamieranie pędów, osutki, opieńkowa zgnilizna korzeni, szara pleśń) Fytoftoroza. Szkodniki: Miseczniki (misecznik tujowiec), mszyce (miodownica żywotnikowa).