Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Ericoides’

Opis: Niska odmiana, o jajowatym pokroju korony, dorastająca do ok.1,5 m. wysokości, krótkowieczna. Liście w kształcie igieł, podobne do igieł wrzosów, krótkie (ok.8 mm) miękkie, początkowo zielone, później szarzeją i robią się matowe, krzew zimozielony, jednak w okresie zimy brązowieje. Żywotnik ‘Ericoides’ tworzy wiele pędów, które są cienkie i mają skłonność do odkształcania się (starsze egzemplarze nieco zdeformowane), stare odrosty obumierają i trzeba je usuwać, żeby nie szpeciły rośliny. Tuja ‘Ericoides’ nie wytwarza szyszek. Dobrze znosi cięcie, dlatego polecana jest na niskie, cięte żywopłoty. Dobrze znosi  niskie temperatury (może być jednak uszkadzana przez ciężki śnieg i mroźny wiatr) i odporna na zanieczyszczenia powietrza. Potrzebuje dużej wilgotności w powietrzu. Roślina trująca.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne lub półcieniste, osłonięte. Gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym.
Rozmnażanie: Sadzonki pobierane wczesna wiosną (II-IV) oraz jesienią (IX-XI).
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe (zamieranie pędów, osutki, opieńkowa zgnilizna korzeni, szara pleśń) Fytoftoroza. Szkodniki: Miseczniki (misecznik tujowiec), mszyce (miodownica żywotnikowa).