Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Columna’

Opis: Zimozielone drzewo iglaste, dorastające do 10 m. wysokości (roczne przyrosty ok. 20 cm.) Pokrój kolumnowy, nie wymaga tak częstego cięcia formującego jak inne odmiany, gdyż jest zwarty, gęsty i nie zajmuje dużo miejsca. Żywotnik zachodni 'Columna’ tworzy małe, brązowe szyszeczki, które są raczej niezbyt atrakcyjne. Kwitnienie przypada na wiosnę (III-V). Igły w postaci łusek w kolorze ciemno-zielonym. Posiada jak wszystkie żywotniki, tendencję do żółknięcia igliwia od środka, ale można temu nieco zaradzić odpowiednim nawożeniem i corocznym cięciem rośliny. Poza tym odmiana jest na tyle zagęszczona, że ta cecha nie jest bardzo widoczna. Nadaje się do sadzenia pojedynczego w ogrodach i na cmentarzach, ale również na szpalery oraz żywopłoty. Dobrze się prezentuje jako tło dla barwnych odmian iglaków. Tuja 'Columna’ dobrze znosi cięcie i niskie temperatury. Jak wszystkie żywotniki, roślina trująca.
Uprawa i pielęgnacja: Gleba wilgotna, przepuszczana, żyzna o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Stanowisko słoneczne.
Rozmnażanie: Sadzonki pobierane wczesna wiosną (II-IV) oraz jesienią (IX-XI).
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe: (zamieranie pędów, osutki, opieńkowa zgnilizna korzeni, szara pleśń), fytoftoroza. Szkodniki: Miseczniki (misecznik tujowiec), mszyce (miodownica żywotnikowa).