Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Aurescens’

Opis: Bardzo piękne, zimozielone drzewo iglaste, dorastające do 10 m. wysokości (roczne przyrosty to 15-20 cm.) Pokrój żywotnika zachodniego 'Aurescens’ jest kolumnowy do wąskostożkowego. Igły w postaci łusek o pięknej, żółtozłocistej barwie. Jest to Polska odmiana żywotnika, z powodu zabarwienia nazywana również żywotnikiem złocistym. Tworzy małe, jasnoszare szyszeczki, które są raczej niezbyt atrakcyjne. Kwitnienie tuji 'Aurescens’ przypada na wiosnę (III-V). Nadaje się do sadzenia pojedynczego w ogrodach i na cmentarzach, ale również na szpalery oraz żywopłoty. Dobrze znosi cięcie i niskie temperatury. Żeby zachować swoje piękne wybarwienie, potrzebuje więcej słońca niż inne żywotniki. Zimą igliwie lekko brązowieje, jednak wiosną wraca właściwa kolorystyka. Jak wszystkie żywotniki, roślina trująca.
Uprawa i pielęgnacja: Gleba wilgotna, przepuszczana, żyzna o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Stanowisko słoneczne.
Rozmnażanie: Sadzonki pobierane wczesna wiosną (II-IV) oraz jesienią (IX-XI).
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe: (zamieranie pędów, osutki, opieńkowa zgnilizna korzeni, szara pleśń), fytoftoroza. Szkodniki: Miseczniki (misecznik tujowiec), mszyce (miodownica żywotnikowa).