Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Waxen’

Opis: Bardzo szybko rosnąca odmiana żywotnika, po ok. 10 latach osiąga rozmiary 3-4 m. wysokości i około 1 m. szerokości. Pokrój tuji ‘Waxen’ jest dość szeroki, kolumnowy. Liście w postaci łusek w kolorze jasnozielonym, z jaśniejszymi końcówkami pędów. Tworzy małe, brązowe szyszeczki, które są raczej niezbyt atrakcyjne. Kwitnienie przypada na wiosnę (III-V). Drewno żółtawobrązowe, pozbawione żywicy i lekkie. Roślina zimozielona, odporna na mróz i zanieczyszczenia. Jednak żywotnik zachodni ‘Waxen’ lubi dużą wilgotność powietrza. Płytki system korzeniowy utrudnia przetrzymanie silnych wiatrów. Doskonale znosi cięcie, dlatego nadaje się na żywopłot (cięta dwa razy do roku, wytwarza mało szyszek). Posiada jak wszystkie żywotniki, tendencję do żółknięcia igliwia od środka, ale można temu nieco zaradzić odpowiednim nawożeniem i corocznym cięciem rośliny. Jak wszystkie żywotniki, roślina trująca.
Uprawa i pielęgnacja: Gleba wilgotna, przepuszczana, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Stanowisko słoneczne do półcienistego.
Rozmnażanie: Sadzonki pobierane wczesna wiosną (II-IV) oraz jesienią (IX-XI).
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe: (zamieranie pędów, osutki, opieńkowa zgnilizna korzeni, szara pleśń), fytoftoroza. Szkodniki: Miseczniki (misecznik tujowiec), mszyce (miodownica żywotnikowa).