Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Brabant’

Opis: Szybko rosnąca odmiana żywotnika, po ok. 10 latach osiąga rozmiary 3-4 m. wysokości i około 1 m. szerokości. Pokrój dość szeroki, kolumnowy. Liście w postaci łusek w kolorze zielonym. Tworzy małe, brązowe szyszeczki, które są raczej niezbyt atrakcyjne. Kwitnienie żywotnika 'Brabant’ przypada na wiosnę (III-V). Drewno żółtawobrązowe, pozbawione żywicy i lekkie. Roślina zimozielona, odporna na mróz i zanieczyszczenia. Jednak lubi dużą wilgotność powietrza. Płytki system korzeniowy utrudnia przetrzymanie silnych wiatrów. Doskonale znosi cięcie, dlatego nadaje się na żywopłot (cięta dwa razy do roku, wytwarza mało szyszek). Wadą rośliny jest tendencja do żółknięcia igliwia od środka, ale można temu nieco zaradzić odpowiednim nawożeniem tuji 'Brabant’ i corocznym cięciem rośliny. Jak wszystkie żywotniki, roślina trująca.
Uprawa i pielęgnacja: Gleba wilgotna, przepuszczana, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. stanowisko słoneczne do półcienistego.
Rozmnażanie: Sadzonki pobierane wczesna wiosną (II-IV) oraz jesienią (IX-XI).
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe (zamieranie pędów, osutki, opieńkowa zgnilizna korzeni, szara pleśń), fytoftoroza. Szkodniki: Miseczniki (misecznik tujowiec), mszyce (miodownica żywotnikowa).