Świerk pospolity, gniazdkowy (Picea abies ) 'Nidiformis’

Opis: Interesująca odmiana miniaturowego świerka, przybierająca formę kulistą, z charakterystycznym zagłębieniem pośrodku. Świerk 'Nidiformis’ rośnie wolno, po 10 latach osiąga ok.30-40 cm. wysokości i ok.50-60 cm. szerokości (maksymalna szerokość to ok. 1 m.). Liście w formie igieł z ząbkowanym brzegiem, w jasnozielonym kolorze, wyrastają gęsto na cienkich pędach. Gałęzie również cienkie, ułożone wachlarzowo, rosną w górę.  Roślina zimozielona i odporna na mróz. Odmiana polecana do małych ogrodów, ogródków skalnych, do pojemników, na wrzosowiska.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne do półcienistego. Świerk pospolity 'Nidiformis’ preferuje gleby żyzne, wilgotne o odczynie kwaśnym, zarówno cięższe jak i lżejsze, lubi wilgotne powietrze.
Rozmnażanie: Z sadzonek lub przez szczepienie.
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe (brunatnienie igieł świerka, gruzełek świerkowy). Do najczęstszych szkodników należą: ochojnik świerkowo- modrzewiowy, mszyca świerkowa i przędziorek sosnowiec, larwy (świerkowiec większy, zasnuja świerkowa, rudnica mniszka).