Świerk kłujący, srebrny (Picea pungens) 'Glauca’
Opis: Duże, zimozielone drzewo, dorastające do 30 m., rośnie szybko, po 10 latach osiąga 3-4 m. wysokości. Pochodzi z gór Ameryki Północnej. Pokrój stożkowaty, mocno zagęszczony, gałęzie wyrastają z pnia pod kątem prostym. Kora świerka 'Glauca’ jest szarobrązowa, popękana. Igły krótkie (2-3 cm. długości), sztywne, kłujące, w kolorze niebieskoszarym (srebrzystym), poza pokrojem, stanowią podstawowy walor dekoracyjny rośliny. Wyrastają z pędu gęsto, pod kątem prostym. Kwitnienie przypada na wiosnę (V), natomiast nasiona dojrzewają wiosną następnego roku. Szyszki zwisające z pędu, długie (do 10 cm. długości), cylindryczne, jasnobrązowe, często pokryte żywicą. Jest to drzewo odporne na mróz, suszę oraz zanieczyszczenia powietrza. Świerk kłujący 'Glauca’ nadaje się do ogrodów i parków miejskich. Nadaje się również na szpalery i luźne żywopłoty, doskonale znosi cięcie i formowanie.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (bardzo źle znosi zacienienie), gleby piaszczyste, lekko wilgotne, ubogie, odczyn kwaśny do obojętnego.
Rozmnażanie: Z siewu (nie zawsze powtórzy się kolor igieł jak u egzemplarza wyjściowego) lub przez szczepienie (powtarza wszystkie cechy rośliny matecznej).
Choroby i szkodniki: Choroby grzybowe (brunatnienie igieł świerka, gruzłek świerkowy). Do najczęstszych szkodników należą: ochojnik świerkowo- modrzewiowy, mszyca świerkowa i przędziorek sosnowiec, larwy (świerkowiec większy, zasnuja świerkowa, rudnica mniszka).
ostatnio gremialnie wystepują odbarwienia igieł zarówno na świerkach kłujacych jak i innych iglakach np. sosnach, daglezjach. Kolor igieł jest blado-zielony do jasno-żołtego. Przebarwienia obejmują środek drzewka od pnia w stronę zawnętrznych części gałęzi. Końce gałęzi pozostają jednak intensywnie zielone. Zjawisko jest powszechne, bo obserwuję je nie tylko na swojej działce leśnej rekreacyjnej, ale także w całym rejonie leśnym. Do tego przypadku nie mogę jednak dopasować chorób/szkodników z opisów powszechnie podawanych w poradnikach. Może to wynik długotrwałej suszy? Gleba leśna w tym rejonie to klasa VI (na piaskach wydmowych). Działka moja położona jest w gminie Wilga, pow. Garwolin, na terenie tamtejszego Osiedla Rekreacyjno-Wypoczynkowego. Proszę o poradę. Pozdrawiam
mój świerk srebrzysty traci igły na końcach gałązek. co to jest?
Jerzy, potrzebował bym dokładniejszy opis lub zdjęcie. Np. jak dokładnie wyglądają igły (trzeba im się dokładnie przyjrzeć), brązowieją równomiernie czy no. od wierzchołka do środka lub czy są na nich jakieś plamki? Poza tym może no. końcówki pędów dodatkowo zwisają? Czy to się dzieje na pędach górnych czy raczej na dolnych? Przy tegorocznej pogodzie podejrzewał bym zalanie systemu korzeniowego. Z chorób może być jeszcze zaraza wierzchołków pędów, a ze szkodników – przędziorek. Jeżeli możesz zrobić zdjęcia, to daj je na forum ogrodnicze – dział iglaki