Świerk kłujący (Picea pungens) 'Kuba’

Opis: Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jest to karłowa odmiana świerka, dorastająca po 10 latach do około 40 cm wysokości przy około 50-60 cm szerokości. Bardzo ciekawa odmiana nadająca się na tarasy i do donic. Igły ma ma krótkie, około 0,5 – 0,7 cm, zielone. Młode przyrosty są wyraźnie jaśniejsze. Pokrój świerka kłującego 'Kuba’ jest gniazdkowaty. Odmiana ta wymaga lekkiego okrycia na zimę warstwą kory ogrodowej.
Uprawa i pielęgnacja: Odmiana 'Kuba’ nie jest bardzo wymagająca odmianą. Dobrze rośnie na widnych i słonecznych stanowiskach. Bardzo ładnie wygląda posadzona na żwirowych rabatach. Gleba dla tego świerka powinna być wilgotna, dobrze uprawiona i żyzna. Przyrosty są wtedy ładniejsze. W standardowej glebie ogrodowej też sobie poradzi. Ważne by gleba w jakiej posadzimy świerka 'Kuba’ była lekko kwaśna. Wystarczy zaprawić dołek przy sadzeniu rośliny ziemią dla iglaków. Podczas suszy warto go podlewać. Wiosną dobrze reaguje na nawożenie. Możemy użyć długo działającego nawozu dla roślin iglastych, który będzie stopniowo uwalniał składniki do gleby, przez co unikniemy przenawożenia naszego karłowego świerka. Zimą warto odmianę 'Kuba’ przykryć gałązkami iglaków.
Rozmnażanie: Przez sadzonki pędowe.
Choroby i szkodniki: W zbyt suchej glebie i na stanowisku gdzie palące słońce występuje przez większość dnia może zostać zaatakowany przez przędziorka lub misecznika świerkowca.