Świerk biały (Picea glauca) ‘Conica’

Opis: Karłowa, bardzo lubiana odmiana świerka o pokroju bardzo regularnego stożka. Po 10 latach uprawy świerk ‘Conica’ osiąga około 1 m wys., a ostatecznie do 4 m. Pędy są cienkie i sztywne. Igły krótkie, zielone, osadzone na pędach promieniście. Może być sadzony zarówno jako soliter, jak i na rabatach mieszanych. Świetna roślina na skalniaki i wrzosowiska.
Uprawa i pielęgnacja: Nadaje się na stanowiska słoneczne i półcieniste. Gleby żyzne, przepuszczalne (ale utrzymujące wilgoć), o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Roślina w pełni mrozoodporna.
Rozmnażanie: Sadzonki zdrewniałe pobieramy wczesną jesienią.
Choroby i szkodniki: Świerki odmiany ‘Conica’ może porażać opieńka miodowa oraz zgnilizny korzeni i pnia. Ze szkodników mogą wystąpić mszyce z rodziny ochojnikowatych i misecznik świerkowiec. Najwięcej problemów sprawia jednak przędziorek sosnowiec. Powoduje on mozaikowate odbarwienie, brązowienie i opadanie igieł. Na igłach może pojawić się delikatna pajęczynka. Aby zapobiec pojawianiu się tego szkodnika w okresie od listopada do marca, przy temp. powyżej 12 st.C, przeprowadzamy oprysk preparatem Promanal 012 AL.