Sosna Thunberga (Pinus thunbergii) 'Thunderhead’

Opis: Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jest to roślina iglasta, która w młodym wieku przybiera pokrój małego krzewu, z wiekiem forma krzaczasta przekształca się w drzewo. Odmiana pochodzi z USA. Sosna odmiany 'Thunberga’ ma kształt szerokiego stożka. Igły są ciemnozielone, pączki pędowe przybierają białawy kolor. Odznaczają się na tle ciemnego igliwia. Sosna ta dorasta do około 3 metrów. Jest stosunkowo odporna na mrozy, nadaje się do ogrodów, na wrzosowiska.
Uprawa i pielęgnacja: Krzew do zdrowego wzrostu potrzebuje słonecznego stanowiska. Gleba powinna być przepuszczalna, sucha lub lekko wilgotna. Roślina źle rośnie w ciężkim, gliniastym podłożu. Przy sadzeniu do dołka musimy dosypać kwaśnego torfu lub użyć ziemi do iglaków co zwiększy kwasowość gleby. Nawóz dla roślin iglastych stosujemy od wiosny do jesieni, możemy również zastosować nawóz o przedłużonym działaniu. W pierwszym roku po posadzeniu sosny nie nawozimy. W czasie długotrwałych susz należy podlać roślinę. Jest dosyć odporna na zasolenie.
Rozmnażanie: Wysiew nasion, sadzonki pędowe.
Choroby i szkodniki: Sosna 'Thunderhead’ może być narażona na borecznika sosnowca, cetyńca mniejszego, kwieciaka sosnowca, miodownicę a z chorób na szarą pleśń siewek, osutkę sosny, rdzę pęcherzykowatą, zamieranie pędów, zasychanie końcówek pędów.