Sosna kosodrzewina (Pinus mugo) var. Pumilio

Opis: Sosna znana też pod nazwami górska i kosówka. Pochodzi z wysokich partii gór Środkowej Europy. Niski, ale bardzo rozłożysty i gęsty krzew, osiągający wysokość 1 m. (maksymalna wysokość ok. 3 m.) przy średnicy ponad 2 m., rośnie bardzo wolno, do 15 cm. rocznie. Jest rośliną zmienną, tworzy zarówno niskie gęstwiny jak i niewielkie drzewa. Korona sosny kosodrzewiny jest luźna i nieregularna, gałęzie dość grube. Igły ciemnozielone, błyszczące, sztywne po dwie w pęczku, długości do 8 cm., gęsto rosnące na pędzie, bez woskowego nalotu. Szyszki nieduże, ok. 5-6 cm. osadzone pojedynczo lub po kilka na pędzie, ciemnobrązowe. Dojrzewają wiosną w trzecim roku po kwitnieniu, łuski bardzo wyraźne, otwierają się szeroko. Kwitnie późną wiosną (V-VI), kwiaty żeńskie w postaci małych, czerwonych szyszeczek, męskie w postaci żółtych kuleczek zebranych w grona. Sosna kosodrzewina bardzo dobrze dostosowuje się do warunków glebowych. Rośnie równie dobrze na glebach suchych i piaszczystych jak i na żyznych, próchniczych i gliniastych. Odporna na suszę, mróz i zanieczyszczenia powietrza. Doskonale nadaje się do małych ogrodów, do ogrodów skalnych, do obsadzania skarp i zboczy (zapobiega erozji i osuwaniu się terenu), ma również zastosowanie w zieleni miejskiej oraz nadaje się do uprawy w pojemnikach. Doskonale wygląda również jako pojedyńcza roślina i w postaci niskich żywopłotach.
Rozmnażanie: Doskonale rozmnaża się z nasion.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne, gleby przepuszczalne, piaszczyste, ubogie w składniki pokarmowe, wapienne do obojętnych. Ale również żyzne, torfowe, próchnicze.
Choroby i szkodniki: Sosny maja bardzo wiele wrogów, oto kilka przykładów: chrząszcze (choinek szary, zmróżka sosnowa, sieciech niegłębek) larwy  (osnuja sadzonkowa, krótkostopka sosnowa, pryszczarki, zwójka sosnóweczka, wałczyki, korodówka pniówka, szyszeń pospolity), mszyce (mszyca sosnówka, miodownica sosnowa),  osnuja gwiaździsta, miedziak sosnowy. Choroby to: grzybowe (rdza wejmutkowa, rdza pęcherzykowata, osutka sosny, zamieranie pędów i wierzchołków sosen.), raki drzewne sosny, opieńka ciemna wywołująca np. Armilariozę.