Sosna czarna (Pinus nigra)

Opis: Gatunek pochodzi z gór Austrii i Jugosławii. Zimozielone drzewo, w Polsce dorastające do 30 m., ale rośnie średnio szybko, roczny przyrost to ok. 30- 60 cm. Początkowo ma pokrój szeroko stożkowy, z wiekiem korona nieco się spłaszcza, przerzedza i przybiera kopulasty kształt (średnica nawet do 10-12 m, a więc bardzo rozłożysta). Sosna ta wytwarza głęboki, palowy system korzeniowy, co daje jej dużą odporność na silne wiatry. Kora drzewa jest prawie czarna (stąd też nazwa sosny) i głęboko spękana, w młodym wieku końce łusek kory są haczykowato odgięte i odstające. Drewno sosny czarnej jest mocno przesączone żywicą. Igły osadzone po dwie na krótkopędach, są bardzo długie (do 18 cm.), ciemnozielone, matowe, sztywne, grube i kłujące. Szyszki osadzone są obok siebie po kilka sztuk. Są błyszczące, symetryczne, mają cylindryczny kształt i długość do 8 cm., otwierają się w trzecim roku i szybko opadają. Kwitnienie przypada na późną wiosnę (V-IV), kwiaty męskie w postaci żółtych podłużnych bazi występują na całej roślinie, żeńskie jedynie w górnych partiach drzewa. Bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza, wiatry, mrozy i suszę. Toleruje zasolenie. Ma też bardzo małe wymagania glebowe. Sadzona w strefach wydm nadmorskich, parkach, na terenach miejskich i w dużych ogrodach. Jest bardzo dekoracyjna.
Rozmnażanie: Rozmnażana z nasion lub przez szczepienie.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne, gleby przepuszczalne, piaszczyste, ubogie w składniki pokarmowe, wapienne do obojętnych.
Choroby i szkodniki: Sosny czarne maja bardzo wiele wrogów, oto kilka przykładów: chrząszcze (choinek szary, zmróżka sosnowa, sieciech niegłębek) larwy  (osnuja sadzonkowa, krótkostopka sosnowa, pryszczarki, zwójka sosnóweczka, wałczyki, korodówka pniówka, szyszeń), mszyce (mszyca sosnówka, miodownica sosnowa),  osnuja gwiaździsta, miedziak sosnowy. Choroby to: grzybowe (rdza wejmutkowa, rdza pęcherzykowata, osutka sosny, zamieranie pędów i wierzchołków sosen.), raki drzewne sosny, opieńka ciemna wywołująca np. Armilariozę.

Zobacz również: Sosna czarna – odmiany, sadzonki, choroby, uprawa