Modrzew europejski (Larix decidua)

Opis: Drzewo iglaste, osiągające wysokość 30-50 m., szczególnie szybko rośnie w młodości (roczny przyrost to ok. 0,5-1 m na wysokość). Modrzew europejski wytwarza silny palowy system korzeniowy. Posiada zdrewniałe, bruzdkowane długopędy z dużą ilością pączków oraz krótkopędy, na których tworzy się tylko jeden paczek. Igły wyrastają na krótkopędach, są miękkie, zebrane w gęste pęczki wokół pąka. Konary osadzone do pnia prostopadle, boczne gałązki dość często zwisają. Igły razem z krótkopędami brązowieją jesienią i są zrzucane na zimę. Modrzew europejski kwitnie wczesną wiosną, kwiaty męskie są żółte w postaci zwisających kotków, żeńskie są czerwone lub zielone, w postaci malutkich szyszeczek. Szyszki kuliste, niewielkie i brązowe, dojrzewają w tym samym roku. Nie jest drzewem bardzo rozłożystym, a raczej dość smukłym, dlatego nadaje się jako pojedyncze nasadzenie również do mniejszych ogrodów. Wiosną igły przybierają bardzo piękny, soczysty odcień zieleni. Dobrze znosi niskie temperatury.
Rozmnażanie: Modrzewie rozmnażane są z nasion.
Uprawa i pielęgnacja: Drzewo światłolubne, nie znoszące zacienienia. Wymaga gleb żyznych, głębokich, lekkich, ale nie piaszczystych, lekko wilgotnych (nie lubi terenów podmokłych). Odczyn kwaśny do obojętnego.
Choroby i szkodniki: Modrzewie często są atakowane przez mszyce (ochojniki świerkowo- modrzewiowe, miodowica),  larwy motyli (pochwiki, zwójki), przędziorka. Do najczęstszych chorób należą : opadzina igieł modrzewia, rak i plamistość igieł, zrakowacenia modrzewia, rdza brzozy i modrzewia.