Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)

Opis: Wysokie, gęste, szybko rosnące drzewo, o stożkowatym, szerokim pokroju. Po 10 latach osiąga wysokość ponad 10 m., a dorasta nawet do 30 m. Jak wynika z nazwy, pochodzi z Kaukazu i Azji Mniejszej. Igły ciemnozielone, błyszczące, od spodu z dwoma paskami w kolorze biało- srebrnym. Na gałązce igły skierowane są ku górze i lekko do przodu, całkowicie ją zakrywając. Szyszki u jodły kaukaskiej są cylindryczne, zwarte, kiedy dojrzeją mają barwę ciemno-brązową, są bardzo długie bo ok. 10-20 cm i często pokryte żywicą. Kwitnie wiosną (IV-V). Jest to jodła dość wymagająca. Nie znosi przesuszenia i wymaga dość żyznych gleb. W naszych warunkach klimatycznych może przemarzać. Często sprowadzane do naszego kraju z zachodu Europy jako drzewko bożonarodzeniowe.
Uprawa i pielęgnacja: Jodła kaukaska wymaga stanowisk słonecznych, dużej wilgotności powietrza, gleb żyznych, wilgotnych, kwaśnych do obojętnych.
Rozmnażanie: Wysiew nasion, szczepienie.
Choroby i szkodniki: Choroby – rak jodły, choroby grzybowe np. osutka. Szkodniki to np. chrząszcz sieciech niegłębek, zmiennik brudny.
include(“iglaki-drzewa.inc”);