Jodła kalifornijska jednobarwna (Abies concolor) 'Gordon et Glend’

Opis: Silnie rosnące, duże drzewo, o zwartym, stożkowym pokroju. Osiąga wysokość 15- 20 m., roczne przyrosty to 25 cm. Igły długie (5- 7 cm.), niebiesko- zielone, wzniesione, pokryte woskowym nalotem, pachnące cystyną. Jej nazwa pochodzi od koloru igieł, które są jednakowo zabarwione z każdej strony, w przeciwieństwie do innych gatunków. Jest najmniej kłopotliwym gatunkiem jodły, posiada bardzo małe wymagania zarówno glebowe jak i środowiskowe (odporna na zanieczyszczenia miejskie, brak wilgoci) oraz najwyższą mrozoodporność, przy czym jest drzewem zimozielonym. Szyszki jodły 'Gordon et Glend’ są walcowate, stojące w odcieniu fioletowym dł. ok 13 cm. Porą kwitnienia jest wiosna (V). Nadaje się do sadzenia w parkach jak i do dużych ogrodów jako pojedyncze drzewo.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne (w cieniu gubi dolne igły), gleby piaszczyste i przepuszczalne, ubogie w składniki odżywcze, najlepiej o kwaśnym pH.
Rozmnażanie: Wysiew nasion, szczepienie
Choroby i szkodniki: Chorobami, jakie jej zagrażają są: rak jodły, choroby grzybowe np. osutka, natomiast szkodniki to chrząszcze (sieciech niegłębek, zmiennik brudny).

Więcej: Jodła kalifornijska, jednobarwna – opis, uprawa, odmiany