Jałowiec skalny (Juniperus scopulorum) ‘Skyrocket’

Opis: Popularna odmiana o wąskim, strzelistym pokroju. Wzrost silny – po 10 latach może osiągnąć do 3 m wysokości, a ostatecznie do 6 m i od 60 do 80 cm szerokości. Pędy przylegające do pnia, ułożone gęsto, rosną prosto ku górze. Łuski grube, zielononiebieski, zimą mogą nieco ciemnieć. Doskonała roślina do małych ogrodów przydomowych jako pionowy element kompozycji roślinnych lub do nasadzeń pojedynczych. Jałowiec skalny ‘Skyrocket’ bywa też sadzony w żywopłotach, szpalerach.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne. Gleby lekkie, przepuszczalne, o odczynie zasadowym. Roślina jest odporna na suszę. Na suchych stanowiskach intensywnie się wybarwia i nabiera węższego pokroju. W pełni mrozoodporna. W zimie trzeba jednak strząsać mokry śnieg z gałązek, gdyż jego zaleganie na może spowodować odkształcenia. Aby temu zapobiec jałowca ‘Skyrocket’ można też przed zimą obwiązać sznurkiem.
Rozmnażanie: z sadzonek pobieranych wiosną (od marca do kwietnia) lub jesienią (wrzesień do październik).
Choroby i szkodniki: Młode igły mogą być atakowane przez grzyb Phomopsis juniperovora (zamieranie pędów jałowca) a na pędach mogą wystąpić wrzecionowate, brązowe zgrubienia powodowane przez grzyb Gymnosporangium confusum. Ze szkodników pojawiają się mszyce oraz tarcznik jałowcowiec.
include(“iglaki-krzewy.inc”);