Jałowiec sabiński (Juniperus sabina) 'Variegata’

Opis: Odmiana karowa o powolnym wzroście i niskim, krzaczastym pokroju. Po 10 latach uprawy jałowiec 'Variegata’ osiąga do 0,4 m wys. i 1 m szer. Ostatecznie może osiągnąć 1 m wys. i do 2 m szerokości. Pędy wałeczkowate, nieregularnie rozmieszczone, zabarwione na zielono. W środku krzewu tworzy się wyraźne zagłębienie. Charakterystyczne jest zabarwienie fragmentów pędów na kremowo- biało, co stanowi o szczególnej atrakcyjności tej rośliny. Tym krzewem powinni zainteresować się posiadacze mniejszych ogrodów przydomowych i skalniaków. Doskonała odmiana do zestawień na rabatach mieszanych.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko słoneczne. Gleby suche, przepuszczalne, o odczynie zasadowym. Roślina dobrze znosi suszę i jest w pełni mrozoodporna.
Rozmnażanie: przez odkłady lub z sadzonek.
Choroby i szkodniki: Młode igły jałowca sabińskiego 'Variegata’ mogą być atakowane przez grzyb Phomopsis juniperovora (zamieranie pędów jałowca) a na pędach mogą wystąpić wrzecionowate, brązowe zgrubienia powodowane przez grzyb Gymnosporangium confusum. Ze szkodników pojawiają się mszyce oraz tarcznik jałowcowiec.
include(„iglaki-krzewy.inc”);